Historia Pszczewa

Gmina Pszczew

Położona jest w środkowo wschodniej części województwa lubuskiego, na terenie Niziny Wielkopolskiej w rynnie jeziornej otoczonej pagórkami. Sam Pszczew znajduje się w obszarze Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, wśród malowniczych pagórków między dwoma znanymi z czystych wód jeziorami Miejskim zwanym Kochle i jeziorem Szarcz Duży. Na terenie gminy znajduje się 17 czystych jezior. Pszczew znajduje się 15 km na wschód od Międzyrzecza i powstał na starym szlaku komunikacyjnym wiodącym z zachodu Europy przez Międzyrzecz, Silną, Pniewy do Poznania. Piękne usytuowanie oraz wspaniały mikroklimat sprawiają,że to miejsce idealnie nadaje się do letniego wypoczynku,zlokalizowanych jest tu wiele ośrodków turystyczno wypoczynkowych, pól biwakowych i gospodarstw agroturystycznych. Doskonałe warunki dla siebie znajdują tu miłośnicy plażowania, kąpieli, pływania oraz sportów wodnych. Jest to również raj dla wędkarzy i grzybiarzy. Zobacz galerię Pszczewa

Historia Pszczewa

Pierwsza pisana wzmianka o Pszczewie pochodzi z 1256 roku. Miejscowość była wówczas własnością Biskupów Poznańskich. Wiadomo jednak, że początki wsi sięgają IX wieku. Jeszcze wcześniej przez te tereny biegł handlowy trakt rzymski. Wg legendy początki Pszczewa są związane z Św. Wojciechem, który miał zbudować tu kościół.

Świątynia nie przetrwała do czasów obecnych, ale w miejscu gdzie się znajdowała stoi obecnie zabytkowa kapliczka. W XIII wieku miejscowość uzyskała prawa miejskie,które utraciła w 1946r. O jej znaczeniu Świadczy fakt, że w 1289 r. ustanowiono tu jeden z czterech archidekanatów diecezji poznańskiej, który obejmował 60 parafii sięgając aż do Odry. Wśród zabytków do najcenniejszych należą kościół w stylu późnorenesansowym z XVII wieku, przebudowany w XIX w. oraz pałac z połowy XIX - dawny dwór Biskupi.
Jeziora i wody


Zbiorniki wodne odgrywają ważną rolę gospodarczą i krajobrazową. Stwarzają doskonałe warunki dla wędkarzy. Są wielką atrakcją dla wypoczywających w licznych ośrodkach wypoczynkowych. Na terenie gminy Pszczew położonych jest 17 czystych jezior w tym:

  • Jezioro Szarcz Duży o pow.171,00 ha i głębokości maks. 14.5 m, I klasy czystości,
  • Jezioro Miejskie o pow. 68,7 ha i głębokość maks.17,8 m, II klasa czystości,


Krystaliczne wody stwarzają idealne warunki do życia i rozmnażania się wielu gatunków ryb takich jak: sielawa, sieja, szczupaki, leszcze, liny, okonie, płocie, wzdręga, karpie, sumy i węgorze.