Kontakt

Ośrodek Wypoczynkowy Jeziorak

66-330 Pszczew
ul. Wybudowanie 12

e-mail: recepcja@jeziorak-agro.pl
tel. 095 749-12-78
tel. 517 210 907
tel. 501 605 069

Nr Gadu-Gadu 9146070

Zobacz szczegóły
Pokoje Gościnne Głębokie

Pszczew

Pszczew Położenie
Gmina Pszczew położona jest w środkowo wschodniej części województwa lubuskiego, na terenie Niziny Wielkopolskiej w rynnie jeziornej otoczonej pagórkami. Sam Pszczew znajduje się w obszarze Pszczewskiego Parku Krajobrazowego, wśród malowniczych pagórków między dwoma znanymi z czystych wód jeziorami Miejskim zwanym Kochle i jeziorem Szarcz Duży. Na terenie gminy znajduje się 17 czystych jezior. Pszczew znajduje się 15 km na wschód od Międzyrzecza i powstał na starym szlaku komunikacyjnym wiodącym z zachodu Europy przez Międzyrzecz, Silną, Pniewy do Poznania. Piękne usytuowanie oraz wspaniały mikroklimat sprawiają, że to miejsce idealnie nadaje się do letniego wypoczynku, zlokalizowanych jest tu wiele ośrodków turystyczno wypoczynkowych, pól biwakowych i gospodarstw agroturystycznych. Doskonałe warunki dla siebie znajdują tu miłośnicy plażowania , kąpieli, pływania oraz sportów wodnych.  Jest to również raj dla wędkarzy i grzybiarzy.

Historia Pszczewa
 Pierwsza pisana wzmianka o Pszczewie pochodzi z 1256 roku. Miejscowość była wówczas własnością Biskupów Poznańskich. Wiadomo jednak, że początki wsi sięgają IX wieku. Jeszcze wcześniej przez te tereny biegł handlowy trakt rzymski. Wg legendy początki Pszczewa są związane z Św. Wojciechem, który miał zbudować tu kościół. Świątynia nie przetrwała do czasów obecnych, ale w miejscu gdzie się znajdowała stoi obecnie zabytkowa kapliczka. W XIII wieku miejscowość uzyskała prawa miejskie, które utraciła w 1946r. O jej znaczeniu Świadczy fakt, że w 1289 r. ustanowiono tu jeden z czterech archidekanatów diecezji poznańskiej, który obejmował 60 parafii sięgając aż do Odry. Wśród zabytków do najcenniejszych należą kościół w stylu późnorenesansowym z XVII wieku, przebudowany w XIX w. oraz pałac z połowy XIX – dawny dwór Biskupi.

FLORA  I  FAUNA

Duże zalesienie liczne zbiorniki wodne, łąki, bagna, nieużytki stanowią doskonałe warunki do rozwoju świata roślinnego i zwierzęcego. Ponad 90% drzewostanu stanowi sosna z pozostałych gatunków drzew występują: brzoza, olsza, buk, świerk, modrzew, grab, dąb, osika, klon, kasztanowce, akacja i lipa. Na terenie Pszczewskiego Parku Krajobrazowego występują rzadko spotykane rośliny chronione jak: cis pospolity, bluszcz pospolity, widłaki, goździk piaskowy i żółty, grążel żółty, grzebień biały – nenufary, zawilec wielkokwiatowy, pióropusznik strusi, wełnianeczka alpejska, konwalia majowa, paprotka zwyczajna, wiele gatunków mchów, porostów i wrzosów.
Lasy zamieszkują liczne gatunki ssaków, ptaków, płazów i owadów,
w tym wiele gatunków chronionych.
- należą do nich ssaki: jeż europejski, kret, ryjówki, nietoperze, wiewiórki, gronostaje, łasice, bobry. W lasach żyje dużo zwierząt łownych, jak: jeleń sarna, dzik, lis, borsuk, kuna, jenot ( coraz liczniejszy) tchórz i coraz rzadziej spotykane zające.
- przebogaty jest świat ptaków, który ma naturalne schronienie w pięknych lasach i licznych jeziorach. Najczęściej występujące ptaki to perkozy, czaple, łabędzie, łyski, gęsi gęgawy, kaczki krzyżówka, gągoły, czernice, głowienki, tracze, przepiórki, kanie czarne i rude, jastrzębie, myszołowy, błotniaki, pustułki, żurawie, derkacze, puszczyki, sowy uszatki, kukułki, dudki, dzięcioły, jaskółki kruki, wilgi, szpaki, sikorki, kosy , słowiki szare, czyże, szczygły, zięby, wrony siwe, gołębie grzywacze, siniaki oraz wiele innych gatunków ptaków. Sporadycznie pojawia się orzeł bielik, kilka gatunków mew i rybitw.
- spotkać też można płazy: kumaki zielone, ropuchy zielone, paskówka, rzekotka drzewna,
- oraz gady np. jaszczurka żyworódka i zwinka, padalec zwyczajny, żmija zygzakowata, zaskroniec zwyczajny, żółw błotny, gniewosz plamisty.

Wielkie  wysypy grzybów i obfitość jagody czarnej stanowi znaczne źródło dochodów miejscowej ludności oraz ściąga liczne rzesze turystów i wczasowiczów.